fbpx

Trys negalavimai, kuriuos pelynas gydo

Apie ką negalvojame sveiki?

Sotus alkano neužjaučia, taip sveikas, nesusimąsto, kad gyvenimas nesergant yra daug žavesnis, džiaugsmingesnis. Būsena, į kurią patenkame sunegalavę, galima būtų apibūdinti žodžiais: kaustanti, ribojanti, izoliuojanti, atimanti jėgas ir energiją, kelianti skausmą, “laužanti kaulus” ir pan. Daugelis esame pabuvoję tokioje būsenoje – vieni rečiau, kiti dažniau. Vieni iš dažnesnių ir labai nemalonių negalavimų – virškinamojo trakto sutrikimai, žarnyno infekcijos, kai kamuoja viduriavimas ir vėmimas.

Kaip sustabdyti viduriavimą namų sąlygomis?

Dažniausiai žmogus bando sau padėti ir gydosi pats. Viena iš veiksmingiausių liaudiškų priemonių – pelynas arba kitaip kartusis kietis. Tad pirma kilusi mintis – pelynas nuo viduriavimo turėtų padėti! Jeigu namie esate ne vienas ir turite artimų žmonių, kurie jumis rūpinasi, tai sulaukiate visokeriopos pagalbos. Apima keistas jausmas, kai patys mylimiausi žmonės varsto supratingais bei užjaučiančiais žvilgsniais, viena ranka glosto, o kita “išdavikiškai” duoda puodelį pelynų arbatos ir gana įsakmiai bei dažnai liepia ją gerti vis ragindami: “Dar gurkšnelį, na dar vieną, juk, žinai, palengvės, pelynas gydo…”. Karti pelyno arbata ilgam padengia burnos gleivinę kartėlio apvalkalu. Atrodo, kad ši kankynė niekada nesibaigs arba nors trumpam baigsis vonios kambaryje. Momentinis palengvėjimas leidžia ramiai išsitiesti lovoje, tačiau lyg aidas vėl ir vėl pasiekia slaugytojų žodžiai: “Čia pelynų arbata, dar gurkšnelį…”

Kodėl sveiki ignoruojame pelyno gydomąjį poveikį?

Artimųjų “išdavystė” ir bjaurios jausenos, kartaus skonio burnoje prisiminimas nepelnytai nustumia užmarštin žinojimą apie kitas veiksmingas bei naudingas pelyno gydomąsias savybes ne tik viduriuojant. Vaistažolę prisimename tik tada, kai vėl iškyla grėsmė sveikatai: sutrinka virškinimas (atsiranda sunkumas skrandyje, vargina pilvo pūtimas ir pan.), virškinamojo trakto liaukų (kepenų, kasos) veikla, dingsta apetitas ir pan.

Pilvo skausmai
Pilvo skausmas ir pilvo pūtimas gana dažna problema

Kokios augalo savybės užkelia pelyną ant pjedestalo?

Žaliavoje gali būti iš viso apie 0,5-2 % eterinio aliejaus, kurio sudėtyje yra karčiųjų glikozidų (absintino, anabsintino ir artabsino), pineno, kadineno, felandreno, chamazuleno. Įdomu tai, kad aliejaus sudėtyje yra tujono ir tujolio, kurie yra priskiriami prie nuodingų medžiagų, todėl pelyno arbatos ir kitų preparatų rekomenduojama neperdozuoti. Žaliavoje dar yra gausu ir kitų medžiagų: organinių rūgščių (gintaro ir obuolių), flavonoidų, vitaminų C, B6, K, beta karoteno, iki 8 % raugų, mineralinių medžiagų (kalio, kalcio), fitoncidų ir kt. Štai keletas pavyzdžių, kuom naudingos augalo vaistingosios medžiagos:

  1. Kapilinas pasižymi baktericidinėmis savybėmis, kuris gydo grybelines ligas ir yra aktyvus antibiotikas.
  2. Chamazulenogenas ir kitos augalo veikliosios medžiagos teigiamai veikia fagocitinę leukocitų funkciją ir efektyviai slopina uždegiminius procesus.
  3. Karčiųjų kiečių eterinis aliejus farmakologinėmis savybėmis artimas kamparui, jis gerina širdies darbą, tonizuoja centrinę nervų sistemą.

Kodėl kartusis pelynas turi būti kiekvienų namų vaistinėlėje?

Savo gydomosiomis savybėmis pelynas gali palengvinti ar net pašalinti įvairius negalavimus. Gaminiai iš pelyno žaliavos – pelyno arbata ar pelyno kapsulės gali:

• sužadinti apetitą,
• stimuliuoti, tonizuoti virškinamojo trakto liaukų (kepenų, kasos) veiklą,
• skatinti tulžies, šlapimo išsiskyrimą,
• naikinti virškinamojo trakto parazitus, išvaryti kirminus

Būdami sveiki taip pat nesusimąstome apie galimą veiksmingą profilaktinę pelyno naudą virškinamajam traktui, juk sveikas virškinimo traktas – geros savijautos, sveikatos garantas. Prieš pradedant vartoti vaistažoles, rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Kaip atrodo pelynas?

Pelynas yra daugiametis žolinis augalas. Jis užauga iki 60-100 cm aukščio, augalo stiebas nuo pamato yra sumedėjęs, o viršūnės stiebiasi į viršų bei gausiai šakojasi. Pelyno lapeliai yra pailgi, plunksniškai suskaldyti, iš viršaus pilkšvai žalios, o iš apačios pilkšvos spalvos. Pelynas žydi liepos – rugpjūčio mėnesiais smulkiais, geltonais, sukrautais į kekes, kurios susideda iš šluotelių, žiedais. Būtent ši žydinti augalo viršūnė iki 25 cm ilgio, kartu su lapais bei nesumedėjusiu kotu ir yra vaistinė žaliava. Tik tinkamai paruošta žaliava, pasižyminti stipriu kvapu bei karčiu skoniu, bus veiksminga, kitu atveju – pelyno nauda organizmui bus mažai veiksminga. Išdžiūvusią žaliavą rekomenduojama suvartoti per dvejus metus.

kartusis kietis
Pelynas, pelūnai, metylės – kartusis kietis

Pelynas šiuolaikiniuose gėlynuose ir darželiuose – kasdienybė ar retenybė?

Visą galybę pavadinimų turintis kartusis kietis (pelynas, pelūnas, metėlis, kartėlis ir pan.), auga ne tik išmintingų močiučių darželiuose, bet ir griuvėsiuose, dykvietėse, šiukšlynuose, pakelėse. Kodėl? Nes jo yra daugybė rūšių (Artemisia genčiai priklauso virš 400 augalų rūšių), taip pat nėra reiklus nei priežiūrai, nei dirvožemiui. Ganėtinai neišvaizdus ir gėlynuose nepageidaujamas pelynas savo naudingomis bei gydomosiomis savybėmis pralenkia patį gražiausią gėlyne pasodintą bet kurį kitą augalą. Tarp kitko, pelynas netgi suteikia apsaugą šalia augantiems augalams, net piktžolės jo privengia. Deja, pelyną pamatyti išpuoselėtose namų ūkių valdose ir su juo susipažinti gyvai darosi vis sunkiau.

Ką daryti, jei jums rūpi sveikata, o pelyno neturite, kur auginti?

Jeigu neturite galimybių patys užsiauginti pelyno, galima susirasti, kas jį augina ir mielai pasidalintų. O ieškantiems pelynų arbatos alternatyvų patiks vaistažolių augintojų paruošta pelyno maistinė pudra. Patogiai supakuotos pelyno kapsulės – tikras išsigelbėjimas žmonėms, kurie nepakelia kartaus arbatos skonio burnoje, taip pat aktyviai gyvenantiems ir daug laiko praleidžiantiems darbe, kelionėse ir pan., kur nėra sąlygų bei laiko užsiimti ilgais arbatos ruošimo bei gėrimo ritualais.

Pelynas ir Nobelio premija.

2015 metais garbaus amžiaus mokslininkė iš Kinijos Youyou Tu gavo Nobelio premiją už jos darbą prieš maliariją. Ji atrado vaistingąją medžiagą artemizininą, kurį kaupia vienos rūšies kiečiai (Artemisia). Tenka pripažinti, kad būtent kinų tradicinio gydymo vaistažolėmis žiniomis iš dalies ir buvo pagrįstas šis atradimas, kuris reikšmingai padėjo sumažinti maliarija užkrėstų pacientų mirštamumą. Galingas augalas, tad ne veltui rekomenduojama jo preparatus vartoti saikingai!

Ekologiškai užauginto pelyno miltelių kapsules galite įsigyti čia.

Šaltiniai:

https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2015/tu/facts/
https://www.15min.lt/mokslasit/straipsnis/laboratorija/nobelio-medicinos-premija-apdovanoti-parazitines-ligas-gyde-mokslininkai-650-531978
https://lt.wikipedia.org/wiki/S%C4%85ra%C5%A1as:Nobelio_fiziologijos_ir_medicinos_premija
Juozas Vasiliauskas “Gamtos vaistinė” virškinimas (sunkumas skrandyje, pilvo pūtimas ir pan.)